Autor Wątek: Recenzja Fallouta 3  (Przeczytany 28901 razy)

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Recenzja Fallouta 3
« dnia: 02 Listopada 2009, 20:39:37 »

W poprzednim newsie nie wspomniałem o jednym linku, jaki pojawił się w dziale O Grze F3 - zrobiłem to specjalnie (złośliwiec ze mnie :)). Jest nim oczywiście Recenzja Fallouta 3. Starałem się w niej poruszyć ogół spraw, które wypłynęły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jak i dotknąć trochę historii. Jak to zwykle bywa kwestii i kontrowersji, o których można by było wspomnieć, wynikło bardzo dużo, dlatego też wybaczcie jeśli nie znajdziecie w niej tego, co Was najbardziej porusza/wkurza/cieszy w trzeciej odsłonie serii. Tekst w założeniu miał być wyważony, nie popadający ani w patos, ani nadmierny optymizm. Oby tylko nie okazał się dla mnie przysłowiowym wsadzeniem paluchów między drzwi i nie połączył zwolenników razem z przeciwnikami nowego Fallouta we wspólnej nienawiści do mnie - Panowie tylko nie po oczach ;p Chociaż z drugiej strony, byłby to jakiś akt poświęcenia dla społeczności. Żarty żartami, a tekst możecie pobrać sobie STĄD - w wygodnym formacie PDF (zawsze można wydrukować i dorzucić na płonący stos z moją osobą:)).
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwca 2010, 01:00:50 wysłana przez Squonk »

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopada 2009, 21:54:27 »
Bardzo dobry tekst, Holden  :)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Listopada 2009, 00:55:15 »
W rzeczy samej. Ja bym chyba nie dał rady utrzymać się "po środku". pojechałbym z koksem niczym lawina w Alpach ;P Kawał dobrej roboty.

Gratz!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Listopada 2009, 01:51:38 »
Rok minął jak w mordę strzelił. Na Trzynastym Schronie wydarzyło się tyle ciekawych rzeczy, ile nie wydarzyło się w okresie 2005-2007 (czasy "wielkiej smuty"). Za to tzw. "scena" falloutowa nie załapała nowego oddechu związku z premierą tej gry, a wręcz niektórzy się na nią wypięli - mimo noszenia na co dzień falloutowych znaków.

Nie znaczy to, że Fallouta 3 uważam za kolejnego Fallouta. Bo podobieństwa między nim a poprzednimi częściami są takie jak podobieństwo między samochodem marki Rover a rowerem  ;D No ale co innego sama gra, a co innego iwent z nią związany. I tu akurat cała ekipa Trzynastego Schronu oraz ludzie sympatyzujący ze stroną stanęli na wysokości zadania  :)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Listopada 2009, 02:23:02 »
Żebym jeszcze znalazł fundusze na zakup nowej karty graficznej i dokończenie solki... ah...

mbwrobel

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Listopada 2009, 22:01:24 »
Drogi Holdenie!

Tekst pierwszorzędny (widać, że autor stanął na wysokości zadania :)), jednakże - proszę Cię - popraw przynajmniej te "pułki" (termin militarny, pułk: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k) na półki (mające nieco większy związek z leżeniem na nich czegokolwiek).

Wybacz krytyczną uwagę, ale razi :-\ - i to na samym początku bardzo dobrego tekstu.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Listopada 2009, 22:12:00 »
Ejj, ale wtopa - to ja to poprawiałem :D
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

mbwrobel

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Listopada 2009, 22:31:13 »
Luzik ;).
Należałoby się jedynie upewnić, czy ta zbroja w ostatnim akapicie za niecałe 2$ od Bethesdy była kuta na miarę psa, czy może jednak konia (bez skojarzeń proszę :D).

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Listopada 2009, 22:44:44 »
he he faktycznie, tak mi się w mózgu ten pies zapisał że zapomniałem o koniu ;p Jutro pewnie podmienimy tekst na poprawioną wersje.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Listopada 2009, 22:45:00 »
Okeja, dziękujemy za wszelakie cynki :)
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Listopada 2009, 01:55:05 »
Już chciałem dać wykładnię, że tak naprawdę to Holden miał rację - czyli coś w stylu Panie Prezesie co każde wydarzenie czy fakt obróci na korzyść swojej partii i prezydenta, a przeciw rządowi i PO  ;D

Ale patrzę, że to swój człowiek - mbwrobel - takie uwagi zapodał. Więc luzik  :P
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Kamilos

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Grudnia 2009, 08:03:41 »
Znakomita recka! Zgadzam się opiniami Holdena niemal w 100% poza oceną końcową.
Oblivion uważam za znakomitą grę, natomiast gram po raz pierwszy w Fallouta 3 i mimo zasłyszanych złych opinii nie spodziewałem się aż takiego szajsu :'( Questów jest bardzo mało i są czasami nawet debilne. Fabuła leży i kwiczy. Lokacje w większości składają się z kwadratów otoczonych gruzami, których nie da się przeskoczyć (nawet 20cm). Prawie wszędzie trzeba łazić tunelami metra co jest bardzo nużące i denerwujące. Jedyne co mi się spodobało na duży plus to właśnie filmowe wstawki podczas walki. Poza tym cała gra wydaje się być tandetną strzelanką z dobrą grafiką. Różnorodność broni jest kiepska a już zupełnie nie potrafię pojąć dlaczego zabrakło rosyjskich akcentów (np AK 47) a dużo jest polskich i chińskich!? Przecież Rosja była i jest największym przeciwnikiem USA w zimnej wojnie. Szczerze mówiąc nie wiem czy dotrwam do końca gry.

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Grudnia 2009, 14:24:36 »
Różnorodność broni jest kiepska a już zupełnie nie potrafię pojąć dlaczego zabrakło rosyjskich akcentów (np AK 47) a dużo jest polskich i chińskich!? Przecież Rosja była i jest największym przeciwnikiem USA w zimnej wojnie. Szczerze mówiąc nie wiem czy dotrwam do końca gry.

Nie chciałbym być niemiły Kamilos, ale od kiedy to USA prowadziło wojnę z Rosją w uniwersum Fallout'a i od kiedy ma ono coś wspólnego z Zimną Wojną (oczywiście poza stylistyką)? A tak swoją drogą to Chiński sprzęt także mnie ostro razi, bo choć USA faktycznie prowadziło wojnę z ChRL to jednak ci nigdy nie wdarli się dalej niż na Alaskę nim spadły bomby. A tak swoją drogą przypomnę tu także że większość sprzętu w tym uniwersum nie pochodziło wcale sprzed wojny, lecz z zakładów GunRunners w Boneyard.

Veron

  • Gen. broni - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1550
  • Gdy słucham, co mówisz, słyszę kim jesteś
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Grudnia 2009, 17:25:42 »
Szczerze mówiąc nie wiem czy dotrwam do końca gry.

Również mam z tym spory kłopot  ::)
Projekt '13'

Polskie uniwersum postapokaliptyczne!

Holden

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1572
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Stycznia 2010, 00:10:34 »
Znakomita recka! Zgadzam się opiniami Holdena niemal w 100% poza oceną końcową.
Oblivion uważam za znakomitą grę, natomiast gram po raz pierwszy w Fallouta 3 i mimo zasłyszanych złych opinii nie spodziewałem się aż takiego szajsu :'( Questów jest bardzo mało i są czasami nawet debilne. Fabuła leży i kwiczy. Lokacje w większości składają się z kwadratów otoczonych gruzami, których nie da się przeskoczyć (nawet 20cm). Prawie wszędzie trzeba łazić tunelami metra co jest bardzo nużące i denerwujące. Jedyne co mi się spodobało na duży plus to właśnie filmowe wstawki podczas walki. Poza tym cała gra wydaje się być tandetną strzelanką z dobrą grafiką. Różnorodność broni jest kiepska a już zupełnie nie potrafię pojąć dlaczego zabrakło rosyjskich akcentów (np AK 47) a dużo jest polskich i chińskich!? Przecież Rosja była i jest największym przeciwnikiem USA w zimnej wojnie. Szczerze mówiąc nie wiem czy dotrwam do końca gry.

Dzięki za opinie na temat recki  :-[

Co do tej broni, to faktycznie zrobiono to dziwnie. Zamiast wziąć istniejącą organizacje broni choćby z F2, postanowili pewnie zrobić własną i wyszło ni jak. Nie dość że jest dziwna, to zrobiona na odwał. Już nawet pomijając fakt że broń nie ma opisów, a amunicja jest mało różnorodna, to przedziwnie się nazywa. Np Chiński Karabin Szturmowy - wygląda jak AK 47, więc po co go tak nazywać? Wątek Chińskich oddziałów (małych grupek) na terenie Waszyngotnu niby istnieje, w końcu jest radio i można znaleźć elementy mundurów, ale z punktu widzenia fabuły jest on kompletnie nie ruszony. Zgaduje, że podobnie jak w przypadku narkotyków zdecydowana się nie używać prawdziwych nazw, by gra mogła trafić na rynek np Australijski bez większych problemów.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Stycznia 2010, 00:19:39 »
Cytat: Holden
Co do tej broni, to faktycznie zrobiono to dziwnie.
No przecież to jasne, że Bethesda kupiła prawa do zrobienia kolejnych Falloutów z całym światem, ale od początku grali na rozpoczęcie nowej serii i zamieceniu pod dywan tego co było wcześniej. Jak nie bezpośrednio to za pomocą mediów z tzw. branży, które mają znaczący wpływ na niesamodzielnie myślących fanów gier.

A że logiką takich a nie innych rozwiązań będą przejmować się tylko betony, a sama gra nie stworzy (bo po roku można powiedzieć, że żadnej zorganizowanej społeczności Fallout 3 nie  ma) to tym lepiej. Bo nie będą nowych Falloutów odnosić do "trójki" tylko znów łykną to co im się podstawi, ubierając to po raz kolejny w szatki z napisem Fallout  ::)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Stycznia 2010, 00:49:38 »
Bo nie będą nowych Falloutów odnosić do "trójki" tylko znów łykną to co im się podstawi, ubierając to po raz kolejny w szatki z napisem Fallout  ::)

Fajna minka ;]

 ::)
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

Kamilos

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Stycznia 2010, 10:57:57 »
Różnorodność broni jest kiepska a już zupełnie nie potrafię pojąć dlaczego zabrakło rosyjskich akcentów (np AK 47) a dużo jest polskich i chińskich!? Przecież Rosja była i jest największym przeciwnikiem USA w zimnej wojnie. Szczerze mówiąc nie wiem czy dotrwam do końca gry.

Nie chciałbym być niemiły Kamilos, ale od kiedy to USA prowadziło wojnę z Rosją w uniwersum Fallout'a i od kiedy ma ono coś wspólnego z Zimną Wojną (oczywiście poza stylistyką)? A tak swoją drogą to Chiński sprzęt także mnie ostro razi, bo choć USA faktycznie prowadziło wojnę z ChRL to jednak ci nigdy nie wdarli się dalej niż na Alaskę nim spadły bomby. A tak swoją drogą przypomnę tu także że większość sprzętu w tym uniwersum nie pochodziło wcale sprzed wojny, lecz z zakładów GunRunners w Boneyard.

Od lat 40-tych? Patrz chociażby na wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimna_wojna Cała ideologia zbrojeń nuklearnych wywodzi się z Zimnej Wojny. Nie wiem skąd wzięli broń ale nie podoba mi się to.

Grę ukończyłem ale z ogromnym rozczarowaniem, nawet filmiku nie było na koniec :| A 6 zakończeń które udało mi się zobaczyć to w zasadzie jedno w kilku wariantach (inny slideshow na koniec).

Rezro

  • St. chorąży sztab.
  • *
  • Wiadomości: 4080
  • Why you people care so much where your souls are?
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Stycznia 2010, 11:24:20 »
Od lat 40-tych? Patrz chociażby na wiki: ... Cała ideologia zbrojeń nuklearnych wywodzi się z Zimnej Wojny
Cała ideologia zbrojeń nuklearnych wywodzi się z Zimnej Wojny. Nie wiem skąd wzięli broń ale nie podoba mi się to.

Ile razy jeszcze będę zmuszony to powtarzać ... Wielka Wojna (NIE Zimna) w Fallout NIE miała miejsca w latach 50'tych, ale w dalekiej przyszłości gdzie nie było już silnej Rosji, a USA konkurowało o ostatnie złoża ropy z ChRL. Fallout jedynie stylistycznie nawiązuje do wyobrażeń o przyszłości z lat 50'tych, co nazywamy Retro-futuryzmem (Stąd silny nacisk na zbrojenia nuklearne). Ale powtórzę to jeszcze raz! Wojna Jądrowa w Fallout NIE miała miejsca w latach 50'tych!

Grę ukończyłem ale z ogromnym rozczarowaniem, nawet filmiku nie było na koniec :| A 6 zakończeń które udało mi się zobaczyć to w zasadzie jedno w kilku wariantach (inny slideshow na koniec).

Bethesda słynie z robienia gier ze spektakularnymi początkami, ale praktycznie bez jakiegokolwiek zakończenia ... w końcu przeciętny fan Bethesdy rzadko kiedy dochodzi nawet do połowy gry ... swego czasu śmiałem się mocno ze zdziwienia jakie wywołał u nich fakt że fani Falloutów są niezadowoleni z zakończenia gry ... "kto przecież kończy gry" myśleli?
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia 2010, 11:29:54 wysłana przez Rezro »

Wrathu

  • Gen. dywizji - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 1004
    • Wrathu Bandcamp
Odp: Recenzja Fallouta 3
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Stycznia 2010, 16:16:47 »
Niedawno miałem okazję pograć w Fallouta 3 na Xboxie, także końcowy fragment i zakończenie. Jestem zawiedziony, jeśli chodzi o te slajdy na końcu, mogliby zrobić chociaż coś takiego jak w F1 i F2 jest, że widać osobno dla każdego miasta, co się z nim stało.
Przynajmniej wysadzenie Megatony to coś, na co raczej powinno się zwrócić uwagę.
Wie ktoś może, co się dzieje po ukończeniu dodatku Broken Steel?
W facebook: https://www.facebook.com/Wrathu
W Soundcloud: https://soundcloud.com/wrathu
W Bandcamp: http://wrathu.bandcamp.com/
W YouTube: www.youtube.pl/Wrathu
Last FM użytkownik: http://www.lastfm.pl/user/Wrathu
Email: wrathu(małpa)trzynasty-schron.net