Autor Wątek: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?  (Przeczytany 7309 razy)

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« dnia: 25 Października 2008, 19:41:19 »
Bezpośredni link do newsa

--------------------------------

Chińsko-Polska granica na Uralu, Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową?!? O ile to pierwsze prawdą na razie nie jest, a było żartem wymyślonym w Stanie Wojennym przez krakowską inteligencję, to druga fraza okazuje się być wielce prawdopodobna .

Ale zacznijmy od początku. W piątek 24 października ruszył szczyt państwa grupy ASEM skupiającej 45 państw z Europy i Azji, które razem odpowiadają za 60 proc. światowej produkcji i dwie trzecie handlu. Jako, iż należymy do UE, Polska bierze udział w szczycie a reprezentuje nas premier Donald Tusk.

„Dobra, ale co u licha ma to wspólnego w elektrownią atomową ? ”

Co prawda tematem szczytu jest kryzys ekonomiczny w jaki wpakowało nas USA, ale przecież niż nie stoi na przeszkodzie by panowie w garniakach i „mądre głowy” mogły poruszyć na boku także i inne sprawy - skoro i tak są zgromadzeni w jednym miejscu.

Jako, iż jest wielce prawdopodobne, że na najbliższym szczycie Unia Europejska wprowadzi jednak plan energetyczno-ekologiczny 3x20, to wielce wskazanym jest aby Polska zaczęła poszukiwać alternatywy dla węgla. No i również rozpoczęła przebudowę przestarzałego systemu energetycznego. Potrzebny jest nam więc ktoś, kto ma doświadczenie w budowaniu elektrowni atomowych i jednocześnie jest pracowity oraz nie będzie się ociągał z ich budową. Wybór padł na południowych Koreańczyków - naród wielce pracowity, który osiągnął ogromny sukces. A należy przy tym zaznaczyć, że w latach powojennych Korea Południowa startowała z gorszej pozycji niż my. Dziś jest dwudziestą szóstą gospodarką na świecie.

Należy dodać, że Polska uzyskuje 90 procent energii z węgla, a Korea 40 procent energii z elektrowni atomowych. Od lat próbuje sprzedać swoją technologie innym krajom - na razie bez większego powodzenia.

O tym, iż "Polska poprosiła Koreę Południową o pomoc w wybudowaniu pierwszych na jej terenie elektrowni atomowych" poinformował południowokoreański prezydent Lee Myung-bak. Przy okazji Seul zaproponował termin zakończenia budowy na 2012 rok.

„Tak, prowadziliśmy rozmowy o elektrowniach atomowych z Koreą Południową, bo to jeden z najbardziej doświadczonych krajów w tej dziedzinie i chcemy z nim współpracować. Nie ustaliliśmy żadnych konkretnych dat” prostuje Kancelaria Premiera. Lecz po chwili Sławomir Nowak dodaje: „Mamy tylko nadzieję, że podejmiemy decyzję i rozpoczniemy prace do 2012 roku”. Więc niby pewnych dat nie ma, ale obie strony chcą coś już zacząć - a to chyba najważniejsze.

Mowa była o trzech siłowniach kosztujących 570 milionów dolarów, czyli miliard 700 milion złotych. Wspomnę jeszcze, że przeciętna siłownia ma 4 reaktory, chociaż Koreańczycy posiadają też takie, które mają 6. Te najnowsze koreańskie reaktory - APR-1400 - mają moc wynosząc 1350 MW.

Jeśli rozmowy zostaną sfinalizowane, to wkrótce być może elektrownia w Bełchatowie przestanie być największą elektrownią w Polsce. Chociaż nie zapowiada się by przestała być największą w Europie elektrownią cieplną i największą na świecie elektrownią wytwarzającą energię elektryczną z węgla brunatnego. O ile oczywiście nie zacznie się polskie piekiełko a "ekologiczni inaczej" nie zejdą z drzew by protestować .

Źródła:

dziennik.pl
world-nuclear.org
« Ostatnia zmiana: 26 Października 2008, 00:56:05 wysłana przez Squonk »

------

skuzz0r

  • St. kapral
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Października 2008, 21:11:31 »
Chrzysztof - naprawde popracuj nad interpunkcja i pisz krotsze zdania. Oprocz tego artykul ciekawy. Wierze w to, ze na terenie Polski powstana elektrownie atomowe, poniewaz zaczyna to byc najpopularniejszy sposob produkowania energii. Rzad nie powinien jednak zapominac o mozliwosci wykorzystania energi odnawialnej.

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Października 2008, 01:00:57 »
Dobry news - choć co nie co w nim poprawiłem  :P

Ciekawe to ciekawe - z samochodowym interesem z Korei nam nie wyszło, to może tak z energetyką jądrową. Ale znając życie, zapewne partia z prawem w tytule zacznie nagonkę na atom - jeśli tylko uzna, że przez to będzie można dokopać Donaldiniowi i jego ekipie  ??? Zawsze można się do czegoś przyczepić - jak nie bytność Polski w UE i jej integracja to sprawa Euro.

Choć może nie - w końcu patron partii z prawem - ojciec z Torunia - jest wielkim fanem niekonwencjonalnych źródeł energii - to może i atom pobłogosławi. A moherowe bojówki rozpędzą eko-oszołomów  :P

Poj...ne to wszystko  ;D
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Października 2008, 01:48:32 »
Mnie zaskakuje to co mówił prezydent Korei - że inwestycje można zakończyć do 2012 roku.

Do tego roku to my może dostaniemy dwa pasy Zakopianki na całej długości, a rząd ustali, że rzeczywiście należy pomyśleć o energetyce atomowej i... no właśnie :)

1,7 mld zł za 3 elektrownie to bardzo mało. Ja bym brał na miejscu, od ręki, bez dłuższego zastanowienia się.
« Ostatnia zmiana: 26 Października 2008, 01:50:40 wysłana przez Ulyssaeir »

Squonk

  • Schronowy Inżynier
  • Gen. armii - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 8805
  • Wytyczając kierunek - Emanacja azymutem!
    • Trzynasty Schron
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Października 2008, 12:46:22 »
Może być też tak, że koreańce chcą zrobić w Polsce przyczółek do lansu swoim przemysłem atomowym  ;)
Możemy dojść od sukcesu do upadku, od marzeń do urny z prochami. Możemy spaść z czerwonego blasku rakiet, do 'bracie, czy mógłbyś mnie poratować'.

Ulyssaeir

  • Kapitan - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 729
  • The Catalyst
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Października 2008, 13:04:40 »
Może jeszcze postawią u nas elementy swojej tarczy antyrakietowej ;>

el2prezesso

  • Gość
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Października 2008, 13:24:30 »
A ja myślę, że po porostu chcą się pozbyć przestarzałej technologii. Ostrożnie podchodziłbym do tematu. :-X

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Października 2008, 13:36:39 »
Ale skoro mieliby je budować od początku, to czemu stosować stare technologie, skoro można nowe? I w jaki sposób mieliby się pozbyć tej starej technologii?
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

el2prezesso

  • Gość
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Października 2008, 14:12:06 »
Chociażby w taki sposób w jaki od wielu lat skutecznie czyni zachód pompując stare linie produkcyjne do krajów trzeciego świata w zamian za tanią siłę roboczą. Lub w taki w jaki zostaliśmy zaopatrzeni "supernowoczesne" lotnictwo, czy swego czasu bodajże w jakiś niesamowity okręt podwodny, który tak czy inaczej szedł na złom.

Co do samej elektrowni jeśli miała by powstać do 2012 roku jak najbardziej jestem na tak, lecz jeśli budowa ma się zakończyć w 2021 jestem na nie, gdyż energetyka jądrowa wydaje się być na wykończeniu i tak czy inaczej nie spełni potrzeb energetycznych przyszłości.
A ostatnie zainteresowanie księżycem przez Chiny, Indie i Pakistan dobitnie świadczą o zainteresowaniu potencjałem energetycznym jaki znajduje się na naszym naturalnym satelicie.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Października 2008, 14:25:03 »
Czyli że u nas montowaliby ich stare reaktory?
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

el2prezesso

  • Gość
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Października 2008, 16:35:10 »
Niekoniecznie, choć istnieje takie ryzyko. Polska zaprzepaściła swoją szansę na posiadanie reaktora w momencie zaprzestania budowy w Żarnowcu - i wielka szkoda. Bo pewnie w tym momencie mielibyśmy już ze dwa i spore doświadczenie w technologii atomowej.

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Października 2008, 16:55:56 »
No tak, ale czy takie coś w ogóle jest możliwe? Żeby zdemontować reaktor w Korei i zamontować go w Polsce? I jak go przetransportować. A tak w ogóle to byłby już dosyć groteskowy obraz - Polacy kupują zużyte azjatyckie reaktory (bo założę się, że gazety użyłyby słowa "azjatyckie", a nie "koreańskie", chociaż mogę się mylić).
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

el2prezesso

  • Gość
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Października 2008, 17:12:42 »
Nic nie trzeba demontować. Jak się domyślam z wieści Korea ma spore doświadczenie w budowie tego typu obiektów, a co za tym idzie i infrastrukturę przygotowaną do klepania kolejnych elementów. Fabryki i huty tylko czekają na wykonanie kolejnych podzespołów. Dokumentacja gotowa, specjaliści wykształceni, matryce czekają na użycie. Kłopot z klientem. ;)

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Października 2008, 17:18:36 »
Aaaa. No ja ciemny, to się nie skumałem, że w ten sposób to mogą zrobić  :P
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!

mbwrobel

  • Sierżant
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Października 2008, 22:27:50 »
Uważam, że lepiej by Koreańczycy zbudowali u nas reaktor o sprawności "jedynie" 60%, niż czekać na przyjaciół z zachodu, którzy za 3/4 ceny "w bliżej nieokreślonej przyszłości" zbudują reaktor ekologiczny o sprawności 75%. Jeśli chodzi o energię to jesteśmy tak do tyłu, że nawet byle "chińszczyzna" jest w stanie nas zbliżyć do krajów cywilizowanych. A w chwili obecne nie mamy za bardzo innego wyjścia. Pozostaje podpisać się pod tym rękami i nogami  ;).

Chrzysztof

  • St. chorąży sztab. - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 327
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Października 2008, 09:41:00 »
Chrzysztof - naprawde popracuj nad interpunkcja i pisz krotsze zdania.

Cieszę się, że podoba ci się mój artykuł jednakże nie planuję w najbliższym czasie zrezygnować z długich form wypowiedzi, ponieważ uważam, że maja one swój urok oraz pozwalają na pełniejsze zrozumienie tematu .Uważam, że czytelnicy zasługują na coś więcej niż tylko równoważniki zdań, którymi ustawicznie atakują nas media i środki masowego przekazu.

A co do interpunkcji to każdy popełnia błędy i właśnie po to mamy korektę, która  nam je wytyka.

------

nie wiem

  • Leseferyzm schronowy!
  • Gen. brygady - Redaktor
  • *
  • Wiadomości: 4777
  • Sejmik szlachecki musi być, a nie porządek!
    • Trzynasty Schron
Odp: Korea Południowa buduje w Polsce elektrownię atomową ?!?
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Października 2008, 15:12:02 »
Oj tam wytyka od razu. Korekta działa ze sporym opóźnieniem, więc w sumie większość błędów poprawiają czytelnicy.
Oto człowiek stał się taki jak My (...)

***

Leseferyzm i konsultacja podstawą działania zdrowego systemu schronowego!